Rod Laver Arena
11:00 Start
Men's Doubles - Semifinals
Lukasz Kubot(POL) /
Oliver Marach(AUT) vs. Mahesh Bhupathi(IND)[3] /
Mark Knowles(BAH)[3]
Not Before:13:30
Women's Singles - Semifinals
Elena Dementieva(RUS)[4] vs. Serena Williams(USA)[2]
Women's Singles - Semifinals
Vera Zvonareva(RUS)[7] vs. Dinara Safina(RUS)[3]
Rod Laver Arena
19:30 Start
Men's Singles - Semifinals
Andy Roddick(USA)[7] vs. Roger Federer(SUI)[2]
Exhibition Singles - 1st Round
Pat Cash(AUS) vs. Mats Wilander(SWE)
Margaret Court Arena
10:00 Start
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Yuki Bhambri(IND)[1] vs. Richard Becker(GER)
Not Before:23:30
Women's Doubles - Semifinals
Daniela Hantuchova(SVK)[9] /
Ai Sugiyama(JPN)[9] vs. Nathalie Dechy(FRA) /
Mara Santangelo(ITA)
Legends' Doubles
Henri Leconte(FRA) /
Mark Philippoussis(AUS) vs. Guy Forget(FRA) /
John Fitzgerald(AUS)
Mixed Doubles - Quarterfinals
Anabel Medina Garrigues(ESP)[7] /
Tommy Robredo(ESP)[7] vs. Nathalie Dechy(FRA) /
Andy Ram(ISR)
Women's Doubles - Semifinals
Casey Dellacqua(AUS)[12] /
Francesca Schiavone(ITA)[12] vs. Serena Williams(USA)[10] /
Venus Williams(USA)[10]
Not Before:17:00
Men's Doubles - Semifinals
Lukas Dlouhy(CZE)[4] /
Leander Paes(IND)[4] vs. Mardy Fish(USA) /
John Isner(USA)
or
Bob Bryan /
Mike Bryan(USA)[2]
Show Court 2
10:00 Start
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Noppawan Lertcheewakarn(THA)[1] vs. Anna Orlik(BLR)
Junior Boys' Doubles - 3rd Round
Maximilian Neuchrist(AUT) /
Tristan-Samuel Weissborn(AUT) vs. Marin Draganja(CRO)[2] /
Dino Marcan(CRO)[2]
Junior Girls' Doubles - 3rd Round
Elena Bogdan(ROU)[1] /
Kristina Mladenovic(FRA)[1] vs. Isabella Holland(AUS) /
Sally Peers(AUS)
Show Court 3
10:00 Start
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Alexandros-Ferdinandos Georgoudas(GER) vs. Cheng-Peng Hsieh(TPE)[15]
Junior Girls' Doubles - 3rd Round
Victoria Kamenskaya(RUS) /
Karina Pimkina(RUS) vs. Alexandra Krunic(SRB) /
Sandra Zaniewska(POL)
Junior Boys' Doubles - 3rd Round
Francis Casey Alcantara(PHI)[7] /
Cheng-Peng Hsieh(TPE)[7] vs. Kevin Krawietz(GER) /
Dominik Schulz(GER)
Court 5
10:00 Start
Quad Wheelchair Singles - Finals
Peter Norfolk(GBR) vs. David Wagner(USA)
Men's Wheelchair Singles - Semifinals
Maikel Scheffers(NED) vs. Stephane Houdet(FRA)
After Suitable Rest
Men's Wheelchair Doubles - Semifinals
Stephane Houdet(FRA)[1] /
Michael Jeremiasz(FRA)[1] vs. Stefan Olsson(SWE) /
Maikel Scheffers(NED)
Court 6
10:00 Start
Women's Wheelchair Singles - Semifinals
Florence Gravellier(FRA) vs. Korie Homan(NED)[2]
Men's Wheelchair Singles - Semifinals
Shingo Kunieda(JPN)[1] vs. Michael Jeremiasz(FRA)
or
Stefan Olsson
Women's Wheelchair Doubles - Semifinals
Agnieszka Bartczak(POL) /
Katharina Kruger(GER) vs. Florence Gravellier(FRA)[2] /
Jiske Griffioen(NED)[2]
Men's Wheelchair Doubles - Semifinals
Martin Legner(AUT) /
Ben Weekes(AUS) vs. Robin Ammerlaan(NED)[2] /
Shingo Kunieda(JPN)[2]
Court 7
10:00 Start
Women's Wheelchair Singles - Semifinals
Esther Vergeer(NED)[1] vs. Daniela Di Toro(AUS)
After Suitable Rest
Women's Wheelchair Doubles - Semifinals
Korie Homan(NED)[1] /
Esther Vergeer(NED)[1] vs. Daniela Di Toro(AUS) /
Lucy Shuker(GBR)
Court 8
10:00 Start
Quad Wheelchair Singles
Johan Andersson(SWE) vs. Nicholas Taylor(USA)
Court 11
10:00 Start
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Mikhal Biryukov(RUS) vs. Adrien Puget(FRA)[7]
After Suitable Rest
Junior Boys' Doubles - 3rd Round
Mikhal Biryukov(RUS) /
Yasutaka Uchiyama(JPN) vs. Pierre-Hugues Herbert(FRA) /
Marko Krickovic(GER)
Court 13
10:00 Start
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Julien Obry(FRA)[5] vs. Julen Uriguen(GUA)[2]
After Suitable Rest
Junior Boys' Doubles - 3rd Round
Yuki Bhambri(IND)[1] /
Liang-Chi Huang(TPE)[1] vs. Julien Obry(FRA)[5] /
Adrien Puget(FRA)[5]
Court 18
10:00 Start
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Kristina Mladenovic(FRA)[7] vs. Ana Bogdan(ROU)[2]
Court 19
10:00 Start
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Elena Bogdan(ROU)[4] vs. Laura Robson(GBR)[5]
After Suitable Rest
Junior Girls' Doubles - 3rd Round
Anna Orlik(BLR)[5] /
Laura Robson(GBR)[5] vs. Beatrice Gumulya(INA)[2] /
Noppawan Lertcheewakarn(THA)[2]
Court 21
10:00 Start
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Heather Watson(GBR)[9] vs. Ksenia Pervak(RUS)[3]
After Suitable Rest
Junior Girls' Doubles - 3rd Round
Ksenia Kirillova(RUS)[4] /
Ksenia Pervak(RUS)[4] vs. Christina McHale(USA)[6] /
Ajla Tomljanovic(CRO)[6]
11:00 Start
Men's Doubles - Semifinals
Lukasz Kubot(POL) /
Oliver Marach(AUT) vs. Mahesh Bhupathi(IND)[3] /
Mark Knowles(BAH)[3]
Not Before:13:30
Women's Singles - Semifinals
Elena Dementieva(RUS)[4] vs. Serena Williams(USA)[2]
Women's Singles - Semifinals
Vera Zvonareva(RUS)[7] vs. Dinara Safina(RUS)[3]
Rod Laver Arena
19:30 Start
Men's Singles - Semifinals
Andy Roddick(USA)[7] vs. Roger Federer(SUI)[2]
Exhibition Singles - 1st Round
Pat Cash(AUS) vs. Mats Wilander(SWE)
Margaret Court Arena
10:00 Start
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Yuki Bhambri(IND)[1] vs. Richard Becker(GER)
Not Before:23:30
Women's Doubles - Semifinals
Daniela Hantuchova(SVK)[9] /
Ai Sugiyama(JPN)[9] vs. Nathalie Dechy(FRA) /
Mara Santangelo(ITA)
Legends' Doubles
Henri Leconte(FRA) /
Mark Philippoussis(AUS) vs. Guy Forget(FRA) /
John Fitzgerald(AUS)
Mixed Doubles - Quarterfinals
Anabel Medina Garrigues(ESP)[7] /
Tommy Robredo(ESP)[7] vs. Nathalie Dechy(FRA) /
Andy Ram(ISR)
Women's Doubles - Semifinals
Casey Dellacqua(AUS)[12] /
Francesca Schiavone(ITA)[12] vs. Serena Williams(USA)[10] /
Venus Williams(USA)[10]
Not Before:17:00
Men's Doubles - Semifinals
Lukas Dlouhy(CZE)[4] /
Leander Paes(IND)[4] vs. Mardy Fish(USA) /
John Isner(USA)
or
Bob Bryan /
Mike Bryan(USA)[2]
Show Court 2
10:00 Start
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Noppawan Lertcheewakarn(THA)[1] vs. Anna Orlik(BLR)
Junior Boys' Doubles - 3rd Round
Maximilian Neuchrist(AUT) /
Tristan-Samuel Weissborn(AUT) vs. Marin Draganja(CRO)[2] /
Dino Marcan(CRO)[2]
Junior Girls' Doubles - 3rd Round
Elena Bogdan(ROU)[1] /
Kristina Mladenovic(FRA)[1] vs. Isabella Holland(AUS) /
Sally Peers(AUS)
Show Court 3
10:00 Start
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Alexandros-Ferdinandos Georgoudas(GER) vs. Cheng-Peng Hsieh(TPE)[15]
Junior Girls' Doubles - 3rd Round
Victoria Kamenskaya(RUS) /
Karina Pimkina(RUS) vs. Alexandra Krunic(SRB) /
Sandra Zaniewska(POL)
Junior Boys' Doubles - 3rd Round
Francis Casey Alcantara(PHI)[7] /
Cheng-Peng Hsieh(TPE)[7] vs. Kevin Krawietz(GER) /
Dominik Schulz(GER)
Court 5
10:00 Start
Quad Wheelchair Singles - Finals
Peter Norfolk(GBR) vs. David Wagner(USA)
Men's Wheelchair Singles - Semifinals
Maikel Scheffers(NED) vs. Stephane Houdet(FRA)
After Suitable Rest
Men's Wheelchair Doubles - Semifinals
Stephane Houdet(FRA)[1] /
Michael Jeremiasz(FRA)[1] vs. Stefan Olsson(SWE) /
Maikel Scheffers(NED)
Court 6
10:00 Start
Women's Wheelchair Singles - Semifinals
Florence Gravellier(FRA) vs. Korie Homan(NED)[2]
Men's Wheelchair Singles - Semifinals
Shingo Kunieda(JPN)[1] vs. Michael Jeremiasz(FRA)
or
Stefan Olsson
Women's Wheelchair Doubles - Semifinals
Agnieszka Bartczak(POL) /
Katharina Kruger(GER) vs. Florence Gravellier(FRA)[2] /
Jiske Griffioen(NED)[2]
Men's Wheelchair Doubles - Semifinals
Martin Legner(AUT) /
Ben Weekes(AUS) vs. Robin Ammerlaan(NED)[2] /
Shingo Kunieda(JPN)[2]
Court 7
10:00 Start
Women's Wheelchair Singles - Semifinals
Esther Vergeer(NED)[1] vs. Daniela Di Toro(AUS)
After Suitable Rest
Women's Wheelchair Doubles - Semifinals
Korie Homan(NED)[1] /
Esther Vergeer(NED)[1] vs. Daniela Di Toro(AUS) /
Lucy Shuker(GBR)
Court 8
10:00 Start
Quad Wheelchair Singles
Johan Andersson(SWE) vs. Nicholas Taylor(USA)
Court 11
10:00 Start
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Mikhal Biryukov(RUS) vs. Adrien Puget(FRA)[7]
After Suitable Rest
Junior Boys' Doubles - 3rd Round
Mikhal Biryukov(RUS) /
Yasutaka Uchiyama(JPN) vs. Pierre-Hugues Herbert(FRA) /
Marko Krickovic(GER)
Court 13
10:00 Start
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Julien Obry(FRA)[5] vs. Julen Uriguen(GUA)[2]
After Suitable Rest
Junior Boys' Doubles - 3rd Round
Yuki Bhambri(IND)[1] /
Liang-Chi Huang(TPE)[1] vs. Julien Obry(FRA)[5] /
Adrien Puget(FRA)[5]
Court 18
10:00 Start
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Kristina Mladenovic(FRA)[7] vs. Ana Bogdan(ROU)[2]
Court 19
10:00 Start
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Elena Bogdan(ROU)[4] vs. Laura Robson(GBR)[5]
After Suitable Rest
Junior Girls' Doubles - 3rd Round
Anna Orlik(BLR)[5] /
Laura Robson(GBR)[5] vs. Beatrice Gumulya(INA)[2] /
Noppawan Lertcheewakarn(THA)[2]
Court 21
10:00 Start
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Heather Watson(GBR)[9] vs. Ksenia Pervak(RUS)[3]
After Suitable Rest
Junior Girls' Doubles - 3rd Round
Ksenia Kirillova(RUS)[4] /
Ksenia Pervak(RUS)[4] vs. Christina McHale(USA)[6] /
Ajla Tomljanovic(CRO)[6]